Egyéni, online, csoportos családállítás. Mi a különbség?

Mikor érdemes az egyéni családállítást választanod?

🔹 Ha olyan témával jönnél, amit nem szeretnél több ember előtt megosztani.
🔹 Esetleg nincs fél napod egy csoportos állítást bevállalni.
🔹Ha szeretnéd magad megélni az egész állítási folyamatot. Így a különféle érzeteket, benyomásokat, változásokat a saját bőrödön tapasztalod elsőkézből, hisz minden képviselőt te képviselsz.

Hogy néz ki az egyéni állítás?

Ez történhet személyesen, vagy a saját otthonod kényelméből online formában is. Csak ketten vagyunk jelen az állításnál, a képviselőket pedig papírlapok fogják helyettesíteni.

Az állítás menete: egy rövid beszélgetés után, meghatározzuk, hogy mit szeretnél az állítással elérni, hova szeretnél eljutni. Előszőr kiválasztom a témádnak megfelelő rendszerelemeket, amit egyeztetek veled, majd egyenként fogsz rájuk állni, anélkül, hogy tudnád ki, kicsoda. Ez azért szükséges, hogy ne fejből, agyalva viszonyulj az adott szerephez, hanem érzékeld. Majd ezután mondod el a benyomásaidat, érzeteid. Kérdésekkel vezetlek, így mélyítve el a kapcsolatot a tudattalanoddal. Menetközben felszínre jöhetnek régi, akár nehéz emlékek, érzések is, de nem az a célom, hogy "moziba kerülj". Végig navigállak majd, hogy mit kell tenned és mire figyelj. Így együtt egy olyan megoldási irányba fogunk haladni, ami kivezethet a problémádból, annak érdekében, hogy valóban meg tudd tenni a változtatáshoz szükséges lépéseket az életedben. Miután végeztünk az állítással, mindent megbeszélünk, ami esetleg nem volt egyértelmű számodra.

Előfordulhat olyan is, hogy további egyéni állítást javaslok, mert az állítással, mint a hagyma és a héja esetében, csak a legfelső réteget hámozzuk le. De vannak olyan helyzetek is, amikor "könnyedén" le tudjuk venni a rétegeket és elérjük, amit akarunk. De van olyan is, amikor levesszük ugyan a felső réteget, de ez a művelet már érinti a következőt, esetleg nagyban hatással van/lehet más rétegekre is (azaz másik téma is felszínre kerül). Ilyenkor a döntés a te kezedben van, hogy belenyúlunk-e a többibe is azért, hogy a végeredmény tartós lehessen. 

Mindannyian különbözőek vagyunk. Van akinek az egyéni állítási forma válik be jobban, de van akinek pedig a csoportos. Érdemes mind a kettőt kipróbálni. Hatásfokuk azonos, bár akadhatnak olyan összetett és többszörösen terhelt témák is, amik az egyéni állítás során derülnek ki, hogy ajánlatosabb lenne inkább csoportba vinni.

Hogy néz ki az online egyéni állítás?

Bármikor választhatod ezt a formát is (akár a távolság miatt, vagy bármi más oknál fogva), mert egyenértékű a személyes egyéni állítással. Minden ugyanúgy működik, csak egy picivel több előkészületet igényel a részedről. Mit is értek a több előkészület alatt és mire lesz szükséged?

- legalább 4-5 négyzetméter térre
- fontos, hogy másfél óráig ne zavarjon senki és lehetőleg egyedül legyél
- 4-5 pár cipő, vagy papucs, esetleg papírlapok
- rugalmasság

Hogy néz ki a csoportos állítás?

Ebben az esetben - te, a kliens - kívülről fogod nézni az egész állítási folyamatot. Egy rövid beszélgetést megelőzően pontosítjuk a témád, és azt, hogy mi felé szeretnél haladni. Nem a "miértre" fókuszálunk, hanem arra, amit el szeretnél érni. Majd, kiválasztom a kezdő állítási kép elemeit, amit veled egyeztetek. Általában fedetten dolgozom, így a képviselők nem fogják tudni ki, kit, vagy mit képvisel. Ezután a témád szereplőit egyenként, a jelen lévő segítők közül fogod kiválasztani. Amikor mindenki felállt, megkeresik a térben a helyüket, és elindul az állítás. A képviselők képviseleti érzékelése segíti a témád kibontását és a háttérdinamikák felismerését.

Mi is az a képviseleti érzékelés?

Mindenki képes rá, nem szükséges hozzá semmiféle előzetes tudás, vagy tapasztalat, mert egyszerűen működik. Semmi hókuszpókusz nincs benne, nem is hit kérdése. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor elmész egy baráti társaságba és van akivel könnyen tudsz kapcsolódni és beszélgetni, de van akitől pedig a hideg is kiráz, mert annyira ellenszenves számodra, vagy pont a másik véglet, mintha ezer éve ismernéd. A képviselők dolga nem a témád megoldása, hanem az érzeteik elmondása, ami lehet testi, érzelmi és mozgásos is.
Gyakran azért választunk ki olyan képviselőket, ami a másikat is érinti, mert megérezzük, hogy ő biztosan  ránk fog tudni hangolódni, hisz hasonló cipőben jár, vagy járt.

Az egyéni állítás másfél órádat veszi igénybe. A csoportos szintén 1-1,5 óra szokott lenni, az állítások között rövidebb szünetekkel.

Csoportba jöhetsz témahozóként (állítóként), és jöhetsz téma nélküli segítőként (képviselőként), ha segíteni akarsz, vagy csak kíváncsi vagy arra, hogy hogyan is működik a módszer.

Gyere, és próbáld ki!