Gyakori kérdések
Összeválogattam pár kérdést, amik fel szoktak merülni a családállítással kapcsolatban. Ebből megosztanék néhányat.
A családállítás olyan, mint a pszichodráma?
Nem. A családállítás során a témádnak megfelelő elemeket, azaz a rendszerelemeket, a csoporttagok „képviselik”, ami azt jelenti, hogy ők képezik le magát a rendszert. Családállítási csoportokon egymás számára ismeretlen emberek "segítenek" megmutatni a témahozó rendszerét. Megmutatják. Míg a pszichodráma esetében a szerepeket eljátsszák. Tudatosan "bújnak" bele egy adott szerepbe.
Mi az a képviseleti érzékelés?
Mindenki képes rá, nem szükséges hozzá semmiféle előzetes tudás, vagy tapasztalat, mert egyszerűen működik. Semmi hókuszpókusz nincs benne, nem is hit kérdése. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor elmész egy baráti társaságba és van akivel könnyen tudsz kapcsolódni és beszélgetni, de van akitől pedig a hideg is kiráz, mert annyira ellenszenves számodra. Netán pont a másik véglet, mintha ezer éve ismernéd.
Az családállítások alkalmával gyakran azért választunk ki olyan képviselőket, ami a másikat is érinti, mert megérezzük, hogy ő biztosan ránk fog tudni hangolódni, hisz hasonló cipőben jár, vagy járt.
A képviselők dolga nem a témád megoldása, nem a saját egyéni gondolati következtetéseik megosztása (ezzel nem is foglalkozunk), hanem az érzeteik elmondása. Ami lehet: fizikai (fázom, nyom a mellkasom, melegem van, bizsereg...stb), érzelmi (szomorúság, öröm, félek tőle, szeretetet érzek felé...stb) és mozgáskésztetés (taszít, vonz, ide állnék inkább, oda állnék inkább, mert ott jobb, vagy amott kevésbé rossz..stb).
Mit jelent az, hogy fedett állítás?
Általában fedetten dolgozom, ami azt jelenti, hogy a résztvevők csak a papírra előzőleg felírt számokat tudják, ki hányas. A témahozó tudja, hogy ki, vagy mi van a számok mögött, de ezáltal a kiválasztott szereplőnek nem kell gondolkoznia azon, mit érezhet, vagy mit kéne, hogy érezzen egy adott személy, fogalom, hely, vagy működési mód képviselőjeként. Ez megkönnyíti a képviselők dolgát, és biztonságot nyújt a témahozónak, hogy a felállított kép amit lát, az valóban az övé. Nagy felismerések és "aha" élmények szoktak lenni, amikor a csoporttagok az állítás egy bizonyos pontján megtudják kit, vagy mit képviseltek, mert a saját bőrükön tapasztalják, hogy a módszer mennyire pontosan leképezi a témahozó témáját, rendszerét.
Hány állításra lesz szükségem, hogy megoldódjon a problémám?
Nem vagyunk egyformák, máshonnan jövünk, más hatások értek minket gyerekkorunkban, más-más rejlik a tudattalanunkban is. Hiába tudod racionálisan mit kéne másképp tenned, hogy a problémád megoldódjon, de ez pusztán csak beszélgetéssel nem fog menni.
A családállítás lélekszinten oldja a transzgenerációs, vagy saját blokkokat. A megoldásorientáltság azt jelenti, hogy nem azzal vagyunk elfoglalva, hogy mi történt, hogy miért történt, ami történt (ez önmagában nem old meg semmit), hanem a megoldás irányába haladva "modellezzük", "előidézzük" a változást. Ez érzetek szintjén benned lesz, hogy milyen az, amikor valami jól működik. Ennek az új működésnek a megjelenéséhez a mindennapokban időre lesz szükség. Ez mindenkinél változó, egyéni sajátosságokat mutat, mindenkinél más, hogy hogyan is indulnak be a változások az életében.
Van akinek 1-2 állítás is elég, de van olyan is, akinek egy hosszabb folyamatmunka javasolt, hogy lépésről-lépésre tudjon haladni. Mint a hagyma és a héja. Először lehet, hogy csak a legfelső réteget hámozzuk le. De vannak olyan esetek is, amikor "könnyedén" le tudjuk venni a rétegeket és elérjük azt, amit akarunk. Akad olyan is, amikor levesszük ugyan a felső réteget, de ez a művelet már érinti a következőt, esetleg nagyban hatással van/lehet rá.
Mondok rá egy "fiktív" példát, hogy még inkább tisztább legyen az, miről is beszélek. Pl. valaki eljön azzal a témával, hogy a gyermekének kapcsolódási problémái vannak a kortársaival és ebben szeretne megoldást találni, segíteni neki, mert semmi nem használ, pedig mindent próbáltak már. A felállítás során kiderül, hogy a gyermek adott működési módja azért áll fenn, hogy felhívja az édesanya figyelmét valami másra. Akár egy esetleges párkapcsolati, személyes, vagy transzgenerációs elakadásra. Ezért a gyerek működése, mint egy vészcsengő jelzi, hahó, ideje lenne rendet tenni. Ebben az esetben a témahozó egy a gyermekét érintő helyzettel jött el családállításra és lám kiderül, hogy sokkal több minden van a háttérben, mint amire ő elsőre gondolt. A döntés mindig a te kezedben van, hogy meddig és milyen mélységben megyünk tovább.
Hiszek abban is, hogy ne csináljunk felesleges problémát oda, ami jól funkcionál anélkül is, hogy belenyúlnánk. Ezért nem ajánlottak a "csak nézzünk rá" kezdetű megbízások.
Mennyi idő múlva lehet a következő állításom? Mennyi ideig tart egy állítás?
Az állítások után te magad fogod érezni, hogy szükséged van-e a következőre. Más témában, akár két hét után is lehet állítani, de ha ugyanazzal mennél tovább, akkor minimum 4 hét az amit javaslok a kettő között.
Egy állítás átlag bő másfél órádat veszi igénybe.
Szeretném a páromat, vagy a testvéremet elküldeni állításra. Nekik is segíthetek ezzel?
Nekik az segít, ha maguktól jönnek. Azt gondolom, akit küldenek/utasítanak az nem önszántából jön. A családállításra meg kell "érni". Fontos, hogy tartsuk tiszteletben egymás határait és ne mi magunk döntsünk arról, hogy neki/k mi lenne a legmegfelelőbb módszer. Felnőtt emberek vagyunk, és bízzunk abban, hogy a másik is az és el tudja dönteni, hogy mit szeretne. Egy ilyen esetben azt javaslom, hogy érdemes inkább azzal foglalkozni, hogy miért akarsz mást küldeni? A családállítás ennek a működésnek a hátterére is rá tud világítani és megoldást kínálhat rá.
Mennyi ideig nem beszélhetek az állításomról?
Az állítás napján semmiképp nem javaslom, ahogy azt sem, hogy agyalj rajta. Indíts el egy jó kis filmet és kapcsolódj ki, majd aludj rá egyet. Ha másnap úgy érzed, hogy szeretnéd mással is megosztani, akkor nyugodtan mesélj róla. Nem fogja befolyásolni az állításod minőségét.
“A családállítás valami ezoterikus spiri izé?”
A családállításnak valóban létezik spirituális szegmense is, ami azt jelenti, hogy előfordulhat, amikor a spiritualitáshoz fűződő elakadások merülnek fel a kliensek életében.
Viszont mindenekelőtt nem árt tisztába tenni azt, hogy mi a spiritualitás és mi az, hogy ezotéria? Sokan keverik a kettőt, vagy mossák össze ezeket a fogalmakat. Ráadásul napjainkban már annyi pejoratív jelző tapadt hozzájuk, hogy sokak számára egyet jelent a hiteltelenséggel. Holott ősidők óta, amióta ember az ember, mindig is kereste és ápolta a láthatalan világgal való kapcsolatát, és igyekezett valami magasabb rendű célt adni saját létezésének.
A spiritualitás egy összefoglaló név. Olyan világnézeti formák közös neve, amelyek elsősorban a szellemi, természetfeletti erők, illetve a lélek értelmezésén, magyarázatán alapulnak. Míg az ezotéria egy rejtett, belső tudást jelent, ami régen csak a "beavatottak" számára volt hozzáférhető bizonyos eszközök használata által. Ezek segítségével próbálta megérteni, értelmezni az emberi létezést és a világegyetem működését. Ilyen eszközök pl. az asztrológia, a Tarot, a numerológia..stb.
A szolgáltatásaim között megtalálhatjátok az asztrológiát és a horoszkópállítást is. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az általam végzett családállítást nem keverem az asztrológiával.
Amikor a családállítás módszerével dolgozom, akkor nem beszélek aktuális tranzithatásokról és asztrológiai analógiákról, továbbá nem állítok fel horoszkópot sem.
A családállítás alapja a rendszerszemlélet, ami azt jelenti, hogy minden, ami rendszerben működik, megjeleníthető és változtatható a megfelelő szabályok tiszteletben tartásával. A családállítás módszere azért lehet megosztó, mert bár tényleg nagyon hatékony módszer, de nem jelent mindenre megoldást. Nem fog egy csettintésre eltűnni 20-30 év működési módja. De mivel az elakadását oldjuk a kliensnek (ahol zsigeri szinten érzi meg, hogy milyen érzés az amit el akar érni), ezáltal hatékonyabban tud változásokat eszközölni majd az életében.
Hozok is erre egy példát: pl. van egy sötét szoba tele mindenféle tárgyakkal, amik az utadban állnak, hogy ki tudj menni az ajtón. Látod, hogy hol az ajtó, de azt nem igazán, hogy mik vannak előtted. Annyit érzel, tudsz, hogy útban vannak. Előtte el kell pakolnod, vagy tolnod azokat a tárgyakat, amik miatt nem tudsz kijutni. A családállítás megvilágíthatja mik is ezek és hogy juthatsz az ajtóhoz. Viszont a kilincset te fogod lenyomni.
A családállításnak van olyan része, amely tudományosan nem magyarázható, mert tapasztalatokon alapul, és ez sokak számára ijesztő lehet. Ezért fontos kipróbálni és akkor már neked is lesz egy saját tapasztalati élményed.
Gyere és próbáld ki te is!
Kép: saját kollázs