Mivel is foglalkozol? Ja, hogy családállítás...
Amikor megkérdezik tőlem, hogy mivel is foglalkozom, gyakran a reakciók sokszínűsége elég változatos képet mutat, ha meghallják a családállítás szót.
Időnként zavartságról árulkodó arcok tekintenek vissza rám, hogy amit mondtam, ezt most eszik, vagy isszák? Mert még nem is hallottak róla.
Persze, akadnak olyanok is, akik csak könnyedén legyintenek egyet, majd hozzáteszik: “ja, ez akkor olyan, mint a pszichodráma!”
Aztán ott vannak azok is, akik azt mondják: "ó igen, ismerem, már én is voltam x évvel ezelőtt csoportos családállításon, de soha többet nem megyek! Borzalmas volt!" 🙁
A másik tábor: “ez valami spiri hókuszpókusz, ahol csakrákat kell tisztítani és meditálni?"
Természetesen vannak olyanok is, akik lelkesen kérnek, fejtsem ki bővebben. Ahogy hallgatják, őszintén meg szoktak lepődni azon, hogy ez a módszer sokkal többet tud annál, mint amit prekoncepcióként idekötöttek. Ráadásul a megoldásorientált szemlélet a másik csavar a történetben, főleg azoknál, akik másfajta családállításhoz szoktak.
Ugyanis sokan leragadnak az ok keresésnél, hogy: miért?
Pl. Miért hagyott el minket az apám? Miért szakított velem a párom? Miért nem találok megfelelő párt magamnak? Mi az oka? ...stb.
Ez természetes, hogy szeretnéd tudni a kiváltó okokat, de ez önmagában még nem old meg semmit. Ettől még nincs elmozdulás a nehézséget okozó helyzetből. Ugyanis csak kapsz egy lehetséges magyarázatot, amivel ideig-óráig jól lakatod az elméd, de ez a lelkedben, a tudattalanodban nem változik. Max. csak mélyebbre ásod a problémát. És, a mező se fogja megoldani helyetted!
Sajnos csak agyból, erőből, fejizomból nem fog menni a változás. Ugyanígy vakvágányra vihet, amikor magyarázat és megértés nélkül engedik szabadjára a tudattalan dinamikákat a családállításokon, a kliens pedig csak ül, mint a makkász a "kispadon" és lát valamit, amit nem ért, de hat rá, ami lehet nem is az ő belső folyamata, hanem mondjuk az egyik képviselő keveredett bele a saját magán történetébe, de az állításvezető nem lép közbe, hagyja történni az eseményeket, mondván csak kisül belőle valami.
Ma már tudjuk, hogy a hétköznapi döntéseink nagytöbbségét a tudattalanunkból irányítva hozzuk meg. Ezért ha ott nincs rend, akkor folyton azt érezheted mintha árral szemben úsznál, az erőd pedig egyre csak fogy, majd végül beletörődsz, hogy ez van, ezt dobta a gép. Holott lehetséges, hogy van rá megoldás. Pl. Hiába akarsz stabil és tartós párkapcsolatot, netán már azt is feltártad, hogy kötődési problémáid vannak, miközben a nehézséged hátterében lehet az egyik/vagy mindkét szülődhöz való lojalitás köt, netán lélek szinten még nem zárult le egy korábbi kapcsolatod, de még számtalan egyéb más is felmerülhet.
Igazából teljesen mindegy mi történt pontosan, mert valami történt. Nem az ok mögötti történet forgatókönyvének a tényleges feltárása a célunk. Hanem az, hogy megtaláld hogyan tudod a kezedbe venni a saját életed irányítását, hogy változtatni tudj. Milyen erőforrásokkal rendelkezel már most, hogy azt az életet éld, ami valóban boldoggá tesz.
Miben tud segíteni számodra a megoldásorientált családállítás?
-ismétlődő élethelyzeteid, visszatérő problémáid vannak, a "mindig ugyanaz" esete
- túlságosan heves érzelmi reakciókat váltanak ki bizonyos helyzetek, történések, holott a szituáció nem indokolná
- szülőkkel, testvérekkel, nagyszülőkkel való konfliktusok rendezése gyermekvállalás, anyaság, apaság kérdéskörei (Miért nem esek teherbe? Miért nem jön a baba? Félelem az anyaság/apaságtól...stb.)
- kiskorú gyermeked nehézségei
- párkapcsolati problémák, élethelyzetek
- szexualitás
- döntés előtt állsz és megerősítésre lenne szükséged
- úgy érzed nem halad az életed
- betegségek, fizikai tünetek háttér okainak feltérképezése, lelki oldása
- traumafeldolgozás
- hivatás, munka
- elengedés, elfogadás
- veszteség, gyász
- pénz, anyagiak
- spiritualitáshoz kapcsolódó témák (különös észleléseid vannak; nem érted miért merülsz le hamar emberek közelében; túlságosan megérintenek mások veszteségei; gyermeked furcsán viselkedik és ez rémisztő számodra...stb.)
Kép: saját kollázs